Wanna wolnostojąca

2
501
Wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca w łazience

Nowoczesna wanna wolnostojąca to hit współczesnych trendów aranżacyjnych, jeśli chodzi o łazienkę. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie, czy wanna wolnostojąca nadaje się do małej łazienki i czy jest praktyczna? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć na długo przed planowanym remontem, najlepiej  jeszcze na etapie projektowania łazienki.

Jakie walory posiada wanna wolnostojąca?

Przede wszystkim jest stylowym i eleganckim dodatkiem, który będzie dominującym elementem wnętrza. Na wannę wolnostojącą będzie jako pierwsza padała uwaga osób wchodzących do łazienki. Ten modny element sprawi, że łazienka zyska na szyku. Wyrazista wanna wolnostojąca na nóżkach lub bez nich,  jest dość uniwersalna, jeżeli chodzi o charakter pomieszczenia. Można ją dopasować zarówno do wnętrza nowoczesnego, klasycznego, skandynawskiego czy retro.

Uniwersalność wanny wolnostojącej przejawia się również w tym, że można ją zakupić w różnych fasonach i kształtach oraz kolorach. Dzięki temu można zdecydować się nie tylko na typową wannę białą, ale również czarną czy żółtą lub czerwoną. Wiele zależy od konkretnej aranżacji i projektu łazienki. Wymiary wanny mogą być również zróżnicowane, podobnie jak w przypadku standardowych wanien do zabudowy.

Czy wanna wolnostojąca posiada wady?

Oczywiście pewne aspekty związane z wannami wolnostojącymi, mogą wydawać się względną wadą, ale wiele zależy od oczekiwań konkretnego użytkownika. Z pewnością tą kwestią może być cena wanny. Myśląc o zakupie modelu wolnostojącego, trzeba nastawić się na wydatek nawet o kilka tysięcy wyższy, niż w przypadku akrylowej, dobrej jakości wanny przeznaczonej do zabudowy. Oczywiście wcale nie musi to być ograniczenie, jeżeli budżet na wykończenie łazienki uwzględnia takie koszty. Dlaczego wanny wolnostojące posiadają tak wysokie ceny? Z pewnością składa się na to koszt materiału, takiego jak żeliwo, granit czy marmur, a ponadto przygotowania wymyślnego kształtu oraz dodatków, takich jak ozdobne nóżki czy wykończenia. Oczywiście w sprzedaży są też tańsze wanny wolnostojące z popularnego i dobrze sprawdzającego się w użytkowaniu akrylu.

Kolejny ewentualny minus to fakt, że przy tego typu wannie należy poświęcić znacznie więcej czasu na sprzątanie, ponieważ  brudzi się ona na każdej powierzchni, podczas gdy w przypadku wanny do zabudowy, część, która wymaga czyszczenia jest ograniczona. Zanieczyszczenia, kurz i wilgoć gromadzą się pod wanną i za nią. Wymaga to częstego zaangażowania w gruntowne porządki.  Okazuje się także, że wanna wolnostojąca jest bardziej narażona na pękanie czy inne uszkodzenia.

Nierzadko wanny do zabudowy posiadają również schowki na podręczne łazienkowe rzeczy, takie jak środki czystości czy kosmetyki. W przypadku wanny wolnostojącej nie da się zaaranżować takiej przestrzeni.

Wanna wolnostojąca do małej łazienki?

To oczywiście osobista decyzja każdego użytkownika, jednak warto zwrócić uwagę na to, co mówią osoby zajmujące się zawodowo projektowaniem oraz aranżacją wnętrz. Wanna wolnostojąca potrzebuje więcej miejsca, by być odpowiednio wyeksponowana. Nieraz zajmuje także więcej przestrzeni niż standardowa wanna. Ponadto będzie przytaczać niewielkie pomieszczenie.

Z drugiej strony przy pomysłowości projektanta da się taką wannę pomysłowo wkomponować nawet w małe wnętrze. Z pewnością trzeba będzie wybrać jeden z mniejszych rozmiarów wanny wolnostojącej. Przede wszystkim będzie ona musiała być ustawiona w ten sposób, by nie utrudniać korzystania z innych sprzętów w łazience. O ile w dużym salonie kąpielowym można taki sprzęt ustawić pośrodku, to w małej łazience sprawdzi się raczej ustawienie przy ścianie i węższy oraz krótszy wymiar, na przykład 150 x 68 cm.

Ponadto wiele firm oferuje wanny wolnostojące na wymiar. To czasami doskonały sposób na to, by spełnić marzenie o łazience zgodnej z własnymi upodobaniami i gustem.

Jaka bateria do wanny wolnostojącej?

By wanna wolnostojąca wraz z baterią stanowiły doskonale wysmakowane zestawienie, należy dobrać do niej stylową baterię, na przykład  podłogową. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu bateria nie jest montowana na wannie czy ścianie, ale na podłodze w bliskiej odległości od wanny, w taki sposób, aby strumień wody trafiał bezpośrednio do wanny. Tego rodzaju baterie prezentują się bardzo klimatycznie i gustownie.

Kupujący mają do wyboru różnorodne ich rodzaje, na przykład modele jedno- i dwuuchwytowe czy też termostatyczne. Przy aranżacji łazienki można także dopasować idealnie wykończenie baterii, ponieważ są one produkowane w chromie, złocie,satynie czy patynie. Miłośnicy zarówno stylistyki nowoczesnej, jak i retro, znajdą coś dla siebie, pośród wyboru baterii stojących. Takie połączenie wanny i sprzętu podłogowego prezentuje się naprawdę pięknie.

Inny rodzaj baterii, którą stosuje się w przypadku wanny wolnostojącej, są baterie wielootworowe, montowane w rancie wanny lub na specjalnym podeście. Ten model jest nie tylko funkcjonalny, ale także posiada walory ozdobne. Użytkownik może wybrać między trzy lub pięciootworową baterią. Każdy element tej baterii pełni inną rolę. Na przykład na pięciootworowy sprzęt składa się rączka natryskowa, wylewka i uchwyty sterujące.

2 KOMENTARZE

  1. Wanna wolnostojąca to było zawsze moje marzenie. Ta ze zdjęcia jest piękna, a dodatkowo ta łazienka z dużym oknem… Coś wspaniałego. Ja w swojej małej łazience mogłam sobie pozwolić jedynie na ciasny prysznic, ale jak tylko kiedyś pomieszczenie pozwoli na coś więcej, to na pewno taką wannę sobie sprawię.

  2. Bardzo mi się podobają wanny wolnostojące. Wyglądają naprawdę dostojnie i ciekawie, ale trzeba mieć sporą łazienkę, żeby móc sobie pozwolić na takie rozwiązanie 🙂 Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła sobie taką postawić w pokoju kąpielowym. Na razie muszę cieszyć się swoją wanną w zabudowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here