Kieliszki do wina

2
302
Kieliszki do wina
Rodzaje kieliszków do wina

Poszczególne rodzaje wina wymagają podania w odpowiednich rodzajach i kształtach kieliszków. Ignorowanie tego faktu w większości przypadków, nie tylko nasuwa skojarzenia z brakiem obycia. Dodatkowo, a może co ważniejsze, także wypływa na to, że walory smakowe i aromatyczne tego trunku nie rozwiną się odpowiednio. Kształt i rozmiar kieliszka wpływają bowiem na utrzymanie temperatury wina i jego zapachu. Warto zadać więc sobie trud, by sprawdzić jakie kieliszki do wina są stosowne do konkretnych gatunków i rodzajów tego trunku. Jeżeli w konkretnym domu pije się różne wina, dobrze jest wyposażyć się także w różnorodne kieliszki, by nie popełnić faux pas przy jego podawaniu.

Jak wybrać najlepsze kieliszki do wina?

Generalnie można wyróżnić 8 typów kieliszków do wina. Ich kształt różni się nie tylko ze względu na kolor trunku ale także jego typ. Czym kierować się przy wyborze kieliszków do wina? Przede wszystkim te naczynia muszą być przezroczyste. Dzięki temu można obserwować barwę napoju i inne jego cechy fizyczne, widoczne gołym okiem. Co prawda w sprzedaży można spotkać również czarne kieliszki do wina, jednakże jest to raczej gadżet nie dla profesjonalnych znawców i smakoszy tego szlachetnego napoju. Jeżeli uczestnikom biesiady niekoniecznie zależy na tym, by napawać się kolorem wina i jego jakością, można postawić na naczynia nieprzezroczyste i z ciemnego tworzywa.

Najlepiej by kieliszki do wina, niezależnie od ich rodzaju, nie miały również zbyt grubego szkła. Sprzyja to szybkiej możliwości ogrzania trunku ciepłem własnej dłoni, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Z drugiej strony te charakterystyczne naczynia odznaczają się zawsze długą nóżką, aby można je było za nią chwycić. Wtedy zostaje zachowana odpowiednio niska temperatura pewnych gatunków. Ponadto kieliszki do wina mają czarę o dość dużej pojemności. To ważne, by można było zamieszkać w nich płynem przed wąchaniem i wypiciem pierwszego łyka. Wymienione parametry, to podstawowe cechy każdego kieliszka do wina, jednakże robiąc zakupy warto zwrócić uwagę również na inne elementy.

Kieliszki kryształowe czy szklane?

Wyboru można dokonać na przykład między takimi materiałami wykonania, jak szkło czy kryształ. Te z kryształu są zdecydowanie bardziej delikatne i mniej wytrzymałe, jednakże cechują się lepszą przejrzystością niż szkło. Ma to znaczenie szczególnie przy profesjonalnej degustacji win, ponieważ dzięki lepszej wizji, można trafniej ocenić kolor trunku oraz jego jakość. Ponadto kryształowe kieliszki do wina cechują się też lepszym skupieniem światła,dzięki czemu posiadają piękny połysk. Szkło jest zdecydowanie bardziej masywne i trwałe, więc do codziennego użytku zdecydowanie warto wybrać kieliszki  szklane, zaś na wyjątkowe okazje, te z kryształu.

Przed pierwszym łykiem

Po dokonaniu zakupów, nim jeszcze rozleje się szlachetny trunek do kieliszków, warto poznać kilka zasad na temat tego, w jaki sposób robić to jak znawca. Na nic bowiem zdają się dopasowane naczynia, jeżeli popełni się jakiś nietakt przy ich używaniu. Z pewnością więc kieliszki do wina powinny być starannie wyczyszczone, bez śladów palców. Wino nalewa się zazwyczaj do ⅓ objętości kieliszka, jednakże pomiędzy poszczególnymi gatunkami istnieją pewne różnice. Na przykład wina długodojrzewającego  wlewa się zaledwie ⅙ kieliszka,  zaś musujące do ⅘ wysokości smukłego naczynia.

Kieliszki do wina czerwonego – czym się charakteryzują i jak je wybierać?

Charakterystyczną cechą kieliszków do czerwonego wina jest pękata czasza i relatywnie spora jej wielkość. Naczynia te zwężają się ku górze i kształtem czasem przypominają kwiat tulipana. Szerokość kieliszka pozwala na kontakt trunku z powietrzem. Dzięki temu aromat jest dobrze wyczuwalny, zaś samo wino łagodnieje. Zasada głosi, że im starsze wino, tym kieliszek powinien być bardziej pękaty i większy. Na przykład ciężkie trunki takie jak Bordeaux pije się w smukłych kieliszkach z mocno zwężającą się na górę czaszą. Z kolei Burgund i podobne lekkie trunki serwuje się w zdecydowanie bardziej  pękatych kieliszkach.

Jakie kieliszki do wina białego są odpowiednie?

Kieliszki do wina białego różnią się od tych do czerwonego przede wszystkim kształtem. Są raczej podłużne, zaś czasza rozchyla się ku górze. Można także zauważyć, że są mniejsze, z tego względu, że białe wino nie musi mieć dostępu do powietrza w takim stopniu, jak wino czerwone. Kształt kieliszka różni się także ze względu na typ białego wina. Te lekkie, młode podaje się w kieliszkach z wydłużoną czaszą, zaś bardziej zasadnicze i złożone gatunki, w naczyniu nieco szerszym .

Kieliszki do wina różowego- jak podawać ten trunek?

Wino różowe podaje się chłodne, ponieważ ma ono za zadanie orzeźwiać. Dlatego też odpowiednie do niego kieliszki posiadają krótką i dość wąską czaszę. Cechuje się ona również zaokrągleniem co pozwala wydobyć z trunku cały jego doskonały aromat. Lekkie wino różowe najlepiej serwować w bardziej pękatym kieliszku o lekko rozszerzających się brzegach, zaś te cięższe w naczyniu  smukłym, które ku górze się zamyka.

Kieliszki do wina musującego i deserowego-jakie kupić?

Wino musujące pije się w kieliszkach podobnych kształtem do tych do szampana, czyli typowych szerokich kielichach o niskiej czaszy lub tulipanach z lekko rozszerzającymi się brzegami. Najpopularniejszym kieliszkiem do wina musującego jest jednak typowy flet, czyli smukły, wąski i wysoki.

Z kolei wino słodkie podajemy w niskich, zwężających się ku górze kieliszkach. Chodzi o to, by aromat trunku wydobywał się powoli, zaś dłoń trzymająca czaszę, mogła go lekko ogrzać.

Kieliszki do wina na prezent- grawerowane i zdobione

Kieliszki do wina to doskonały pomysł na prezent, zwłaszcza dla osób, które są miłośnikami tego szlachetnego trunku. Przygotowując podarunek można zdecydować się na tradycyjne kieliszki na przykład kryształowe, które są eleganckie i stylowe oraz pięknie błyszczą, ale również na rozwiązania nietypowe, na przykład kieliszki grawerowane. Dzięki temu można je spersonalizować. Wystarczy zlecić konkretny tekst i grafikę graweru w sklepie, który oferuje taką usługę do swoich produktów.

Szeroki wybór oferują również producenci kieliszków do wina zdobionych w różnorodny sposób. Najbardziej popularne są są kieliszki ze złoconym lub  srebrzonym brzegiem. Prezentują się one stylowo i klasycznie, a zarazem szykownie. Nieco bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są kieliszki z barwioną czaszą. Taki prezent na pewno zaskoczy osoby obdarowywane. Gustowne są też naczynia, których czaszą zdobi szlif. Najczęściej są one wykonane z kryształowego szkła ołowiowego, pozwalającego wykonać na nim określony rodzaj ozdób .

2 KOMENTARZE

  1. Najlepsze kieliszki do wina to te, które są do niego przystosowane. Kiedyś w ogóle nie zwracałam uwagi na kieliszki, ale raz byłam na degustacji wina i od tego momentu to się zmieniło. Wino wydobywa swój smak i aromat w dobrym szkle, więc warto zwracać na to uwagę. Niby drobne elementy, ale naprawdę robią wielką różnicę.

  2. Kiedyś mi się wydawało, że kieliszek do wina nie robi różnicy. Poczytałam jednak trochę ten temat i mi się rozjaśniło. Okazało się, że niemal do każdego rodzaju powinien być inny kieliszek. Teraz kupuję trochę więcej i staram się podawać gościom, którzy przychodzą do nas, wszystko tak jak ma być.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here