Jaką lampkę na biurko wybrać?

1
280
Lampka na biurko
Lampka na biurko

Lampka na biuro to przedmiot ozdobny, przydatny i funkcjonalny. Wszyscy bez względu na wiek często korzystamy z tego gadżetu, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że dobra lampka biurkowa musi spełniać kilka parametrów technicznych. Liczy się nie tylko jej nowoczesny design, ale także sposób montażu, długość kabla oraz rodzaj żarówki. Popularność tego produktu jest na tyle duża, że lampki na biurko dostępne są w wielu oświetleniowych i nie tylko oświetleniowych sklepach. Chcąc wykorzystać wszystkie możliwości tego gadżetu najpierw powinniśmy poznać rodzaje lampek na biurko. Wypadałoby także zapoznać się z ich parametrami.

Moc lampki biurkowej

Już wiemy o tym, że półki sklepowe aż uginają się od lampek na biurko. Teraz czas sprawdzić jaką moc oferują takie przedmioty. Zakres mocy wyrażonej w Watach jest bardzo szeroki, lampki dostępne na naszym rynku mogą “obsłużyć” żarówki do kilku dziesięciu Wat. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na to, że już tak “mocnych” żarówek się nie kupuje. Wynika to z postępu technologicznego w tym zakresie oraz związanej z nim możliwości oszczędzania. Żarówka która kiedyś miała np. 60 W, teraz może mieć 7 W i świecić tak samo jasno. Teraz moc świecenia żarówek wyraża się w lumenach (ale o tym w oddzielnym artykule).

To z jak mocnym strumieniem świetlnym wybierzemy żarówkę, jest kwestią indywidualną, ale uzależnioną między inny od tego jaki klosz ma nasza lampka na biurko i w jaki sposób rozpraszane jest światło. Należy unikać lampek, które mają przezroczyste klosze, ale z drugiej strony lampki mocno obudowane z i punktowym światłem także nie będą dobrym wyborem. Jeżeli szukamy funkcjonalnego produktu, który sprawdzi się na przykład dla kilku członków rodziny, to lampka biurkowa z regulacją natężenia światła powinna spełnić nasze oczekiwania. Dzięki tej nowoczesnej opcji z lampki będziemy mogli korzystać nie tylko podczas pracy czy czytania książek, ale także wtedy, gdy będziemy chcieli stworzyć nastrojowy klimat w pomieszczeniu.

Rodzaje lampek biurkowych – halogenowa, ledowa czy na baterie?

Klasyfikując lampki na biuro możemy podzielić je stosując dwa czynniki. Pierwszym kryterium jest zastosowana technologia i rodzaj emitowanego światła, a drugim jest rodzaj lampy ze względu na jej przeznaczenie. Inne produkty wybieramy dla dzieci, a jeszcze inne dla dorosłych.

Lampki halogenowe – jeżeli chcemy uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, to musimy mieć na uwadze rodzaj emitowanego światła. Zasada jest prosta, nasze oczy tak szybko nie męczą się w naturalnych warunkach dlatego też, lampa musi emitować przyjazne dla oka światło. W łatwy sposób można to osiągnąć poprzez kupienie lampki halogenowej. Te modele dają naturalną i ciepłą barwę. Niemniej jednak taki wybór ma także swoje wady. Lampa z halogenowymi żarówkami pobiera bardzo dużo prądu, i dosyć szybko się nagrzewa. Jeżeli lampka ma służyć kilkuletniemu dziecku, to ryzyko sparzenia jest zbyt duże.

Lampki ledowe – ten rodzaj zyskuje coraz większą popularność (edycja: to jest już standard 🙂 ), nie tylko z uwagi na to, że żarówki LED pobierają nawet do 40% mniej energii elektrycznej. Zaletą takiej lampki na biurko jest także to, że możemy dopasować moc jej świecenia do aktualnych potrzeb. W wielu przypadkach istnieje także możliwość wyboru pomiędzy światłem ciepłym lub zimnym. Do najnowszej generacji należy zaliczyć żarówki o nazwie Power LED, które charakteryzują się bardzo długą żywotnością, i które mają szerokokątne soczewki idealnie rozpraszające światło.

Lampki na baterie – te modele najbardziej sprawdzają się wtedy, gdy lampka używana jest bardzo sporadycznie. Co prawda nowoczesne baterie są trwałe, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że im słabsza bateria tym słabsze natężenie światła, to w przypadku pracy przy biurku może być bardzo uciążliwe. Zaletą takiej lampki na baterie jest brak kabla i możliwość korzystania w każdych warunkach.

Lampka na biurko – dodatkowe parametry

Znając już rodzaje lampek i ich możliwości, możemy teraz bliżej przyjrzeć się dodatkowym parametrom. Pierwszą niezmiernie ważną kwestią jest sposób mocowania lampki na biurko. Jeżeli ma to być oprawka dla dziecka, to warto wybierać modele z antypoślizgowymi i przyczepianymi do podłoża nóżkami. Na dziecięcych biurkach często panuje bałagan i o wypadek przy pracy nie trudno. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się być także lampka z ułatwiającym mocowanie klipsem. W każdej chwili można ją przypiąć do innego miejsca, a ryzyko upadku na ziemię jest bardzo małe. Po drugie, dobra lampka na biurko musi mieć przewód o długości od 1,5 do 3 metrów. Po trzecie, lampka powinna mieć giętkie i ruchome ramię. Sugerowana przez producentów i lekarzy odległość ramienia lampki od blatu biurka powinna mieć 35 cm. Regulowany pałąk umożliwia dopasowanie oświetlenia do różnych warunków pracy.

W ramach podsumowania nie można także pominąć różnorodnych fasonów i kolorów lampek biurkowych. W sklepach z łatwością znajdziemy coś dla dziecka, ale także dla coś dla modnego biznesmena. Lampki najnowszej generacji oprócz możliwości natężenia światła oferują nam także wbudowane termometry, czy cyfrowe zegary. Osoby, które nie lubią zbyt wielu szpargałów na biurku z pewnością docenią te rozwiązanie.

1 KOMENTARZ

  1. Lampka ze zdjęcia w tym artykule jest piękna, gdzie można ją kupić? Ja mam lampkę na biuro zwykłą metalową z otwartym kloszem. Dla mnie ważne jest, żeby taka lampa nie miała zbyt długiej nogi, a jednocześnie nie była krótka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here