Czajnik elektryczny z regulacją temperatury

2
581
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury sprawdzi się zwłaszcza w domu prawdziwego smakosza herbat, kaw i ziół, które powinny być przyrządzane z użyciem wody o odpowiedniej temperaturze. Niestety za pomocą tradycyjnego czajnika elektrycznego nie da się uzyskać precyzyjnej, pożądanej temperatury wody i dlatego napoje parzone nie zawsze wychodzą idealne. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury to ciekawy produkt polecany dla każdego, kto chce podejść do tematu profesjonalnie. Może przydać się również, jeżeli w domu są małe dzieci. Do przygotowania kaszek i innych dań potrzeba niekiedy ciepłej, nie zaś wrzącej wody.

Czy czajnik elektryczny z regulacją temperatury to praktyczny gadżet?

Każdy z napojów, zarówno kawa, herbata jak i różnorodne zioła potrzebują odpowiednich temperatur, aby rozwinąć swój smak i aromat. Okazuje się, że mimo stereotypowych przekonań, ani kawy, ani herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Jakich więc temperatur potrzebują najpopularniejsze napary?

Najbardziej popularna herbata czarna, którą chętnie pijemy w naszym kraju, powinna być zalana wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza. Z kolei herbata zielona potrzebuje wody mającej około 75 stopni Celsjusza. Herbaty ziołowe i owocowe parzymy w 95 stopniach. Kawie (np. z zaparzacza typu french press) również wystarczy 95 stopni i nie wyjdzie tak pyszna, jeśli użyjemy wrzątku.

Jak jest zbudowany czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Najczęściej czajniki z możliwością regulacji temperatury posiadają dość rozbudowaną podstawę, na której znajduje się również panel sterowania. To między innymi odróżnia je od tradycyjnych sprzętów do gotowania wody. Element grzejny może być płaski lub spiralny. W podstawie nieraz znajduje się także miejsce na przechowywanie przewodu lub system, który go automatycznie zwija. Korpus czajnika, czyli jego dzbanek zazwyczaj przypomina budową konstrukcję zwykłego czajnika elektrycznego. Dobre czajniki z regulacją temperatury są też wyposażone w siateczkę, która zamontowana jest w miejscu, z którego wylewa się woda. To sprawia, że zatrzymywane są na niej wszelkie zanieczyszczenia. Niektórzy producenci stosują dla wygody użytkownika także specjalne końcówki, umożliwiające uniknięcie rozlania wody.

Pojemność czajnika z regulacją temperatury może wahać się między 0,4 do 2 litrów. Mniejsze sprzęty doskonale sprawdzają się w podróży. Te największe mogą służyć dużej rodzinie. Wybór będzie zależał od konkretnych potrzeb użytkownika i na przykład tego, jak dużo osób w domu pije herbatę lub kawę. Korpus posiada także oczywiście pokrywkę oraz okienko umożliwiające sprawdzenie poziomu wody, który jest pokazywany w litrach lub ilości filiżanek.

Jak działa czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Po napełnieniu wodą, należy ustawić na panelu sterowania określoną, pożądaną temperaturę, do której ogrzeje się woda. Dobre czajniki z regulacją temperatury mają co najmniej czterostopniową skalę. Najlepsze sprzęty pozwalają ogrzać wodę w skali sześciostopniowej. Sposób nastawiania temperatury będzie zależał od konkretnego typu panelu sterowania.

Niektóre modele posiadają przyciski odpowiadające konkretnej temperaturze. Inne są wyposażone w płynną jej regulację. Oznacza to, że ciepłotę wody ustawia się na pomocą przycisków + i -. Nowoczesne czajniki mogą być także wyposażone w pierścienie świetlne, z których każdy odpowiada określonej temperaturze. W poszczególnych modelach kontrolki informują o podgrzewaniu wody, a także o osiągnięciu jej odpowiedniego stanu. Wiele modeli zawiera także funkcję podtrzymania temperatury, która jest niezwykle wygodna w momencie, kiedy nie możemy zaparzyć kawy czy herbaty w danej chwili.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Najnowocześniejsze, droższe modele posiadają dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania sprzętu. Są to na przykład tłumik, który redukuje szum gotującej się wody lub system opóźnionego startu. Dzięki niemu można zaplanować zagotowanie wody na określony czas. Czajnik wyłączy się automatycznie. Wygodnym rozwiązaniem jest też sygnał dźwiękowy, uruchamiający się po zagotowaniu wody. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele czajników posiadają też dotykowy panel sterowania.

Ogromne znaczenie ma również to, aby wybrać model, który został wyprodukowany przez zaufaną markę oraz posiada certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Inwestycja w droższy, ale dobry sprzęt naprawdę się opłaca, tym bardziej, że czajnik z regulacją temperatury to wydatek jednorazowy na co najmniej kilka lat. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na to czy dany model posiada nienagrzewającą się obudowę, znacznie redukuje to ryzyko poparzenia. Czajnik powinien również być wyposażony w antypoślizgowe, gumowe elementy, które także zwiększają bezpieczeństwo jego użytkowania. Inne funkcje, które temu sprzyjają to automatyczne zatrzymywanie pary, które włącza się, jeżeli pokrywa przez przypadek zostaje otwarta podczas grzania wody, a także automatyczne zatrzymanie działania pracy czajnika, jeżeli nie ma w nim wody. Standardem w czajnikach jest również funkcja wyłączania samoczynnego po ogrzaniu wody do odpowiedniej temperatury.

Jak widać, czajnik elektryczny z regulacją temperatury przyda się zwłaszcza w domach smakoszy różnorodnych herbat i kaw, przyrządzanych w sposób tradycyjny, ale profesjonalny.

2 KOMENTARZE

  1. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury to bardzo ciekawy sprzęt, który może sprawdzić się w nie jednej kuchni. Moim zdaniem świetnie nadaje się wtedy, kiedy zaparzamy dobrą herbatę lub przygotowujemy kawę w sposób alternatywny. Taki czajnik niczym innym się nie różni, a jednak warto wybrać właśnie taki z regulacją.

  2. Odkąd zaczęłam interesować się parzeniem kawy, kupiłam sobie czajnik elektryczny z regulacją temperatury. To super rozwiązanie dla osób, które potrzebują wody o określonej temperaturze. Poprzednio używałam zwykłego czajnika na gaz i mierzyłam temperaturę termometrem, ale teraz mam spore ułatwienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here